X Konkurs o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” – czerwiec 2015

Mam zaszczyt pełnić funkcję członka Wysokiej Kapituły Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”. Konkurs o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” jest imprezą cykliczną, która odbywa się corocznie, zawsze w miesiącu czerwcu każdego roku kalendarzowego.

Celem Konkursu o Zagłębiowską jest promowanie regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych oraz integrowanie mieszkańców Zagłębia wokół wartości lokalnych. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym, instytucjom i organizacjom, które swoją działalnością przyczyniają się do promowania Zagłębia, umacniania lokalnej tożsamości, tworzenia fundamentów społeczeństwa obywatelskiego. Laureatami Zagłębiowskiej Nagrody „Humanitas” mogą być osoby fizyczne, instytucje i organizacje wybitnie zasłużone dla życia społecznego regionu, kształtujące wartościowy wizerunek Zagłębia Dąbrowskiego.

Kandydatów do Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” zgłaszają członkowie zwyczajni, honorowi Kapituły, organizacje pozarządowe i instytucje lokalne. Korzystając ze swojego prawa, nominowałam do Nagrody Zbigniewa Leraczyka, Dyrektora Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Zbigniew Leraczyk to wybitny aktor, związany z Teatrem Zagłębia od 1979 r. Od 1 lipca 2011 roku w wyniku konkursu został dyrektorem Teatru Zagłębia. Ma odwagę podejmować trudne decyzje repertuarowe, zaprasza do realizacji spektakli nowych ciekawych twórców, stara się zapewniać zespołowi aktorskiemu stały artystyczny rozwój. W ostatnich trzech latach działania Dyrektora i Jego zespołu zostały zauważone i docenione w województwie i w całym kraju. Prezentowane spektakle zyskały uznanie krytyki teatralnej i widzów.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu w 2017 roku teatr będzie obchodził jubileusz 120-lecia istnienia. Pełni funkcję centrum życia kulturalnego. Wspiera edukację dzieci i młodzieży, organizując lekcje teatralne i przedstawienia dostosowane do młodych odbiorców. Proponuje mieszkańcom regionu spektakle mądre i odważne.  „Korzeniec” wystawiony na deskach Teatru Zagłębia w 2012 roku przywrócił Sosnowiec na teatralną mapę Polski. „Koń, kobieta i kanarek”, „Bobiczek”, „Czerwone Zagłębie” to kolejne spektakle, o których usłyszała cała Polska.
 
Teatr Zagłębia w Sosnowcu w ostatnich latach był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, kilka spektakli było transmitowanych w TVP Kultura.
    
Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce jako pierwszy teatr w województwie śląskim rozpoczął cykl prezentacji ekranizacji teatralnych w ramach projektu Teatroteka realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Mieszkańcy Sosnowca i regionu mogą zobaczyć najbardziej wartościowe osiągnięcia młodej polskiej dramaturgii. 

Jestem pod ogromnym wrażeniem działań Pana Dyrektora i całego zespołu. Z radością przyjęłam decyzję Członków Wysokiej Kapituły Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”, którzy uznali zasadność mojej nominacji.

Zbigniew Leraczyk został laureatem! Gratuluję Panie Dyrektorze! Trzymam kciuki za kolejne sukcesy i z niecierpliwością czekam na premiery!

       Polecam: http://www.teatrzaglebia.pl

O mnie

Katarzyna Walotek-Ściańska

There are 0 comments